Register TODAY for the 2022 Semper Fidelis Golf Classic!

| Register Here!
scrolltop

Jon Sachrison is the Chief Operating Officer for the Marine Corps University Foundation in Quantico, Virginia.  His last assignment while on active duty was as the Chief of Staff, Training Command, in Quantico, Virginia.

 

Colonel Sachrison is a graduate of the Virginia Military Institute with a degree in History and was commissioned a Second Lieutenant of Marines in May 1987.

 

Upon completion of the Basic School at Quantico, Virginia and the Field Artillery Officer Basic Course at Fort Sill, Oklahoma, Lieutenant Sachrison joined the 2d Marine Division in Camp Lejeune, North Carolina in May 1988 where he served as a Forward Observer, Battery Liaison Officer, Fire Direction Officer, Headquarters Platoon Commander, and Battery Executive Officer in E Battery, 2nd Battalion, 10th Marines. While serving as the Battery Liaison Officer, Lieutenant Sachrison deployed with 2d Light Armored Infantry Battalion to the Republic of Panama in support of Operation NIMROD DANCER.  In November 1990, Lieutenant Sachrison was transferred to the 24th Marine Expeditionary Unit as the Assistant Air Officer.  Deploying to the Mediterranean in January 1991, Lieutenant Sachrison participated in Operation PROVIDE COMFORT in northern Iraq.

 

Returning from deployment in September 1991, Lieutenant Sachrison reported for duty at the Marine Corps Security Force Company, Bangor Naval Submarine Base, Silverdale, Washington where he served as a Guard Platoon Commander through June 1994.  Captain Sachrison completed the Field Artillery Officer Advanced course at Fort Sill, Oklahoma in January 1995 and rejoined the 10th Marines in Camp Lejeune. Upon arrival, Captain Sachrison deployed as an individual augmentee to JTF-180 in support of Operation UPHOLD DEMOCRACY in the Republic of Haiti. Returning from Haiti, Captain Sachrison was assigned the duties of Battalion Liaison Officer for 2d Battalion, 10th Marines and Fire Support Coordinator for the 6th Marine Regiment.  In February 1996, Captain Sachrison assumed command of Battery F, 2d Battalion, 10th Marines, which he commanded until his transfer in June 1997.  Promoted to Major in July 1997, he was stationed in Seal Beach, California as the Assistant Battalion Inspector-Instructor and Inspector-Instructor, Headquarters Battery, 5th Battalion, 14th Marines.

 

Selected for the Marine Corps Command and Staff College, Major Sachrison reported for duty as a student in August 2000.  While assigned as a student, Major Sachrison volunteered to participate in the Commanding General, Marine Corps Combat Development Command’s Special Studies Program in support of the 2001 Quadrennial Defense Review at Headquarters, Marine Corps in January 2001.  Returning to the classroom in January 2002, Major Sachrison completed his Master’s degree in Military Studies and graduated from the Marine Corps Command and Staff College in June 2002.  Reporting to the J-7 Directorate, US Joint Forces Command in June 2002, Major Sachrison was assigned as an Observer/Trainer (O/T) at the Joint Warfighting Center.  While serving as an O/T, Lieutenant Colonel Sachrison attended the Joint Forces Staff College in Norfolk, Virginia and was selected to serve as the Staff Secretary to the J-7.  Selected to serve as the Inspector-Instructor, 3d Battalion, 14th Marines, Lieutenant Colonel Sachrison detached from USJFCOM in June 2005 and reported for duty in Philadelphia, PA where he served as the Inspector-Instructor, 3d Battalion, 14th Marines, 4th Marine Division from June 2005-June 2007.  Following his Battalion Command in Philadelphia, he served as a CMC Federal Executive Fellow at the Brookings Institution in Washington DC from July 2007-June 2008. Following his Fellowship, Colonel Sachrison served as the Chief, C5 Policy, UCJ5 Directorate, Combined Forces Command, in Seoul, Republic of Korea from June 2008-July 2010. Upon return, he served as the Deputy Director, Manpower Plans and Policies, from July 2010 to May 2012 and as the Executive Assistant to the Deputy Commandant for Manpower and Reserve Affairs, Headquarters, United States Marine Corps from May 2012 to May2014. Prior to his final assignment as the Chief of Staff, Training Command, Colonel Sachrison served as the J3, CJFLCC-I in Baghdad, Iraq in support of Operation Inherent Resolve.

 

Colonel Sachrison’s personal decorations include the Defense Superior Service Medal, Legion of Merit w/one gold star in lieu of second award, Defense Meritorious Service Medal w/oak leaf cluster in lieu of second award, Meritorious Service Medal, Joint Service Commendation Medal, Navy-Marine Corps Commendation Medal w/ two gold stars, and the Navy-MarineCorps Achievement Medal w/one gold star. Colonel Sachrison is blessed to be married to his bride, Leona, and they have two wonderful sons, David and Matthew.

Jon Sachrison is the Chief Operating Officer for the Marine Corps University Foundation in Quantico, Virginia.  His last assignment while on active duty was as the Chief of Staff, Training Command, in Quantico, Virginia.

 

Colonel Sachrison is a graduate of the Virginia Military Institute with a degree in History and was commissioned a Second Lieutenant of Marines in May 1987.

 

Upon completion of the Basic School at Quantico, Virginia and the Field Artillery Officer Basic Course at Fort Sill, Oklahoma, Lieutenant Sachrison joined the 2d Marine Division in Camp Lejeune, North Carolina in May 1988 where he served as a Forward Observer, Battery Liaison Officer, Fire Direction Officer, Headquarters Platoon Commander, and Battery Executive Officer in E Battery, 2nd Battalion, 10th Marines. While serving as the Battery Liaison Officer, Lieutenant Sachrison deployed with 2d Light Armored Infantry Battalion to the Republic of Panama in support of Operation NIMROD DANCER.  In November 1990, Lieutenant Sachrison was transferred to the 24th Marine Expeditionary Unit as the Assistant Air Officer.  Deploying to the Mediterranean in January 1991, Lieutenant Sachrison participated in Operation PROVIDE COMFORT in northern Iraq.

 

Returning from deployment in September 1991, Lieutenant Sachrison reported for duty at the Marine Corps Security Force Company, Bangor Naval Submarine Base, Silverdale, Washington where he served as a Guard Platoon Commander through June 1994.  Captain Sachrison completed the Field Artillery Officer Advanced course at Fort Sill, Oklahoma in January 1995 and rejoined the 10th Marines in Camp Lejeune. Upon arrival, Captain Sachrison deployed as an individual augmentee to JTF-180 in support of Operation UPHOLD DEMOCRACY in the Republic of Haiti. Returning from Haiti, Captain Sachrison was assigned the duties of Battalion Liaison Officer for 2d Battalion, 10th Marines and Fire Support Coordinator for the 6th Marine Regiment.  In February 1996, Captain Sachrison assumed command of Battery F, 2d Battalion, 10th Marines, which he commanded until his transfer in June 1997.  Promoted to Major in July 1997, he was stationed in Seal Beach, California as the Assistant Battalion Inspector-Instructor and Inspector-Instructor, Headquarters Battery, 5th Battalion, 14th Marines.

 

Selected for the Marine Corps Command and Staff College, Major Sachrison reported for duty as a student in August 2000.  While assigned as a student, Major Sachrison volunteered to participate in the Commanding General, Marine Corps Combat Development Command’s Special Studies Program in support of the 2001 Quadrennial Defense Review at Headquarters, Marine Corps in January 2001.  Returning to the classroom in January 2002, Major Sachrison completed his Master’s degree in Military Studies and graduated from the Marine Corps Command and Staff College in June 2002.  Reporting to the J-7 Directorate, US Joint Forces Command in June 2002, Major Sachrison was assigned as an Observer/Trainer (O/T) at the Joint Warfighting Center.  While serving as an O/T, Lieutenant Colonel Sachrison attended the Joint Forces Staff College in Norfolk, Virginia and was selected to serve as the Staff Secretary to the J-7.  Selected to serve as the Inspector-Instructor, 3d Battalion, 14th Marines, Lieutenant Colonel Sachrison detached from USJFCOM in June 2005 and reported for duty in Philadelphia, PA where he served as the Inspector-Instructor, 3d Battalion, 14th Marines, 4th Marine Division from June 2005-June 2007.  Following his Battalion Command in Philadelphia, he served as a CMC Federal Executive Fellow at the Brookings Institution in Washington DC from July 2007-June 2008. Following his Fellowship, Colonel Sachrison served as the Chief, C5 Policy, UCJ5 Directorate, Combined Forces Command, in Seoul, Republic of Korea from June 2008-July 2010. Upon return, he served as the Deputy Director, Manpower Plans and Policies, from July 2010 to May 2012 and as the Executive Assistant to the Deputy Commandant for Manpower and Reserve Affairs, Headquarters, United States Marine Corps from May 2012 to May2014. Prior to his final assignment as the Chief of Staff, Training Command, Colonel Sachrison served as the J3, CJFLCC-I in Baghdad, Iraq in support of Operation Inherent Resolve.

 

Colonel Sachrison’s personal decorations include the Defense Superior Service Medal, Legion of Merit w/one gold star in lieu of second award, Defense Meritorious Service Medal w/oak leaf cluster in lieu of second award, Meritorious Service Medal, Joint Service Commendation Medal, Navy-Marine Corps Commendation Medal w/ two gold stars, and the Navy-MarineCorps Achievement Medal w/one gold star. Colonel Sachrison is blessed to be married to his bride, Leona, and they have two wonderful sons, David and Matthew.